Previous YearWrocław 2009Previous Year
The 7th International Linguistics Olympiad

86 contestants in 23 teams, representing 17 countries, participated in the 7th International Linguistics Olympiad.

Australia

Team Australia

  • Krysia Choros
  • Sarah Twomey
  • Ross McGachey

Bulgaria

Team Bulgaria 1

  • Diana Sofronieva
  • Yordan Mehandzhiyski
  • Anastas Tenev
  • Georgi Rangelov

Team Bulgaria 2

  • Deyana Kamburova
  • Victor Valov
  • Ivaylo Youmerski
  • Antoaneta Marinova

Czech Republic

Team Czech Republic

  • Hana Šustková

Estonia

Team Estonia

  • Irene Tamm
  • Laura Adamson
  • Eva-Lotta Käsper
  • Eha Mäesalu

Germany

Team Germany

  • Tony Keller
  • Jens Theilen
  • Maximilian König
  • Hannah Steihoff

Great Britain

Team Great Britain

  • Ben Caller
  • Ben Miller
  • Adam King
  • Alex Sheppard

India

Team India

  • Aakanksha Sarda
  • Sagar Sarda
  • Niyati Dave

Ireland

Team Ireland

  • Ruadhan Treacy
  • Stephen Ennis
  • Kieran Fleming
  • Aislinn McGuire

South Korea

Team Korea 1

  • Jun Yeop Lee
  • Hye jin Ryu
  • Tae gyung Eom
  • Sookyo Jeong

Team Korea 2

  • Hyung Min Son
  • Soon Ki Kwon
  • Jun Soo Kwon
  • Jeeun Song

Latvia

Team Latvia

  • Artūrs Semeņuks
  • Aleksejs Peguševs
  • Julija Pereca
  • Estere Šeinkmane

Netherlands

Team Netherlands

  • Ignace Schoot
  • Charley van der Sman
  • Niels uit de Bos
  • Merel Bruijnsteen

Poland

Team Poland 1

  • Łukasz Cegieła
  • Adam Polak
  • Maciej Jaromin
  • Anna Maria Zielonka

Team Poland 2

  • Witold Małecki
  • Szymon Musioł
  • Tomasz Dobrzycki
  • Łukasz Kalinowski

Russia

Team Moscow

  • Vitaly Pavlenko
  • Andrey Nikulin
  • Elena Volkova
  • Polina Loseva

Team St. Petersburg

  • Diana Glazova
  • Daria Vasilyeva
  • Svetlana Lavriv
  • Elizaveta Privalikhina

Serbia

Team Serbia

  • Tijana Jovanović
  • Jovan Đukić
  • Sava Kostić
  • Vuk Vuković

Slovenia

Team Slovenia 1

  • Manca Mrvar
  • Irena Kuhar
  • Katja Klobas
  • Klemen Stegu

Team Slovenia 2

  • Anja Komatar
  • Boris Mitrovič
  • Rok Nežič

Sweden

Team Sweden

  • Sanna Hernström
  • Carl Gustav Gyllenberg
  • Carolina Foghammar
  • Johan Gullers

USA

Team USA Blue

  • John Berman
  • Sergei Bernstein
  • Vivaek Shivakumar
  • Daryl Hansen

Team USA Red

  • Rebecca Jacobs
  • Alan Huang
  • Anand Natarajan
  • Morris Alper