Previous YearPittsburgh 2011Previous Year
The 9th International Linguistics Olympiad

102 contestants in 27 teams, representing 19 countries, participated in the 9th International Linguistics Olympiad.

Australia

Team Australia

  • Joanna Bloore
  • Paul Lau
  • Anna Zeng
  • Benjamin van Mierlo

Brazil

Team Brazil Itararé

  • André Amaral de Sousa
  • Rafael Kazuhiro Miyazaki
  • Pedro Neves Lopes
  • Nicolas Seoane Miquelin

Team Brazil Suassuna

  • Ivan Tadeu Antunes Filho
  • Marvin Ariel Dias Santos
  • Raphael Teixeira

Bulgaria

Team Bulgaria 1

  • Dimitar Hristov
  • Miroslav Manolov
  • Yulia Markova
  • Ivaylo Youmerski

Team Bulgaria 2

  • Magdalena Dakeva
  • Petar Genov
  • Victor Valov
  • Dimitrina Zlatkova

Canada

Team Canada

  • Keunjae Go
  • Jordan Ho
  • Daniel Mitropolsky
  • William Zhang

Estonia

Team Estonia

  • Mihhail Afanasjev
  • Ralf Ahi
  • Eva-Lotta Käsper
  • Sandra Schumann

India

Team India

  • Sagar Sarda
  • Sujanitha Umamaheswaran
  • Srikar Varadaraj
  • Ashwin Kumar Vijay

Ireland

Team Ireland

  • Medbh Campbell
  • Niamh Dhondt
  • Alec Fair
  • Declan Manning

Latvia

Team Latvia

  • Vladislavs Kļevickis
  • Jekaterina Malina
  • Artūrs Semeņuks
  • Estere Šeinkmane

Netherlands

Team Netherlands

  • Steven Holleman
  • Martin Kroon
  • Madelon de Kemp
  • Koen van Asseldonk

Poland

Team Poland 1

  • Daria Borodziuk
  • Tomasz Limisiewicz
  • Bartłomiej Surma
  • Kacper Świerzowicz

Team Poland 2

  • Maciej Dulęba
  • Daniel Rucki
  • Mateusz Skórski
  • Maciej Tyszko

Russia

Team Moscow

  • Aleksey Kozlov
  • Anton Kukhto
  • Elena Rykunova
  • Anna Sarukhanova

Team St. Petersburg

  • Kuzma Smirnov
  • Anton Sokolov
  • Vadim Tukh
  • Daria Vasilyeva

Singapore

Team Singapore

  • Soong Ming E
  • Joelle Tan
  • Elyssa Tan
  • Shaun Tan Yi Jie

Slovenia

Team Slovenia

  • Žiga Gosar
  • Mateja Hrast
  • Rok Kaufman
  • Tadej Novak

South Korea

Team Korea Hangul

  • Seung Woong Ha
  • Min Kyu Kim
  • Eurah Ko
  • Hyewon Lee

Team Korea Sejong

  • Jin Sil Byeon
  • Jonathan Hongsoon Kim
  • Do-Hyeong Myeong
  • Hyun Park

Sweden

Team Sweden 1

  • Willy Chan
  • Alexander Fletcher Sandersjöö
  • Bazyli Grosz
  • Adrian Iredahl

Team Sweden 2

  • David Dolfe
  • Mikael Grossman
  • Tore Haglund
  • Samuel Philipson

USA

Team USA Blue

  • Caroline Ellison
  • Ophir Lifshitz
  • Rachel McEnroe
  • Alexander Wade

Team USA Red

  • Morris Alper
  • Duligur Ibeling
  • Wesley Jones
  • Aaron Klein

Team USA White

  • Erik Andersen
  • Arjun Srinivasan
  • Chelsea Voss
  • Allen Yuan

United Arab Emirates

Team UAE

  • Nishith Khandwala

United Kingdom

Team UK

  • Piotr Gałuszka
  • Jessica Hao
  • Jake Lishman
  • Nik Moore

Vietnam

Team Vietnam

  • Thuy Le
  • Lucas Ryder