Previous YearBeijing 2014Previous Year
The 12th International Linguistics Olympiad

152 contestants in 39 teams, representing 28 countries, participated in the 12th International Linguistics Olympiad.

Australia

Team Australia 1

  • James Matthew Abel
  • Anthony Bruce Ma
  • Nathan Russell Willmann Richards
  • Chuyi Wang

Team Australia 2

  • Vikram Sondergaard
  • Tracy Castro
  • Carmel Sinead O'Hair

Brazil

Team Brazil

  • Gabriel Alves da Silva Diniz
  • Jesse Leonardo Justino Candido
  • Leandro Cavalcanti Silva
  • Arthur Oliveira Vale

Bulgaria

Team Bulgaria 1

  • Elena Chaparova
  • Yulia Markova
  • Ralitsa Dardjonova
  • Tina Vladimirova

Team Bulgaria 2

  • Margarita Tsvetkova
  • Kristian Georgiev
  • Stanimir Semerdzhiev
  • Ivan Lyutskanov

Canada

Team Canada

  • Daniel Lovsted
  • Yan Huang
  • Simon Huang
  • Minh-Tam Nguyen

China

Team China 1

  • Tianlu Chen
  • Run Chen
  • Heran Yang
  • Qitong Cao

Team China 2

  • Ming Zhang
  • Dailin Xue
  • Delin Liu
  • Yuchen Huang

Czech Republic

Team Czech Republic

  • Matyáš Medek
  • Eliška Freibergerová
  • Tomáš Cieslar
  • Hana Kalábová

Estonia

Team Estonia

  • Annika Kluge
  • Grete Reinsoo
  • Patrick Teppor
  • Liis Luude

Greece

Team Greece 1

  • Artemis Panagopoulou
  • Andreas Papadakis
  • Miltiadis Kitsios
  • Vasileios Oikonomou

Team Greece 2

  • Ioannis Kalogiannis
  • Alexandros Thomas Zymnis
  • Emmanouil Garofalakis
  • Nicholas Marcos Rapidis

Hungary

Team Hungary 1

  • Veronika Timar
  • Anna Terez Szigyarto
  • Atilla Daniel Szabo
  • Sebestyen Nemeth

Team Hungary 2

  • Kata Kosztolanyi
  • Adrienn Laczko
  • Peter Rossen
  • Barna Soma Biro

India

Team India

  • Anindya Sharma
  • Rajan Dalal
  • Nilai Sarda
  • Apoorva Ajit Bhagwat

Ireland

Team Ireland

  • Matthew Conor Nixon
  • Daniel Herlihy
  • Luke Adrian Gardiner
  • Jane Ellen Dalton

Isle of Man

Team Isle of Man

  • Daniel Quayle
  • Claire Elisabeth Pickering
  • Annie Louise Lujie Lennon
  • Keira Gawne

Japan

Team Japan 1

  • Nishiyama Naoki
  • Hirotaka Sato
  • SEKI RYO
  • Tanabe Yuka

Team Japan 2

  • Keisuke Yamada
  • Yamanaka Yun
  • Hidetoshi Eto
  • Mizuta Riku

Latvia

Team Latvia

  • Šonita Koroļova
  • Vitālijs Gusevs
  • Andris Kārlis Straupenieks-Brancis
  • Timurs Davilovs

Netherlands

Team Netherlands

  • Bart Lievaart
  • Johannes Petrus Karolus Wenceslaus Frankemölle
  • Max Adriaan Götz
  • Karim Jaspers

Pakistan

Team Pakistan

  • Muhammad Hashaam Tahir Khan
  • Waez Hammad
  • Saleh Bashir
  • Shahzaib Ahmed

Poland

Team Poland 1

  • Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński
  • Maciej Kocot
  • Katarzyna Kowalska
  • Grzegorz Ciszewski

Team Poland 2

  • Stanisław Wilczyński
  • Adam Dobrakowski
  • Jakub Tasiemski
  • Przemysław Czechowski

Republic of Korea

Team Korea 1

  • Yoojin Jang
  • Yeonju Jang
  • Euiyoung Kim
  • Hyunmin Kim

Team Korea 2

  • Inhye Jeong
  • Sangwoo Park
  • Joonhak Lee
  • Sebin Ahn

Romania

Team Romania

  • Dan Mircea Mirea
  • Vlad-Andrei Neacşu
  • Iulia Marinescu
  • Ioana Bouroş

Russia

Team Russia 1

  • Anastasiia Dmitrieva
  • Dmitrii Zelenskii
  • Vlada Chernysheva
  • Ivan Enshin

Team Russia 2

  • Danila Shumskiy
  • Gleb Nikolaev
  • Maria Aristova
  • Ilia Makarchuk

Singapore

Team Singapore

  • Glenn Ee Je Hong
  • Richard Akira Heru
  • Poh Ying Ming
  • Sheena Lee Jia En

Slovenia

Team Slovenia

  • Lara Jerman
  • Uroš Prešern
  • Vivian Mohr
  • Teja Močnik

Spain

Team Spain

  • Andrea Briones Fernandez
  • Alejandro Buyolo Aguilera
  • Jose Maria Coves Beneyto
  • Eduardo Garcia Padilla

Sweden

Team Sweden 1

  • Emma Kristina Johansen
  • Yuk Fai Felix Oscar So
  • Hedvig Lovisa Helmius
  • Jacob Benjamin Karlsson Lagerros

Team Sweden 2

  • Hampus Erik David Lane
  • Oskar Julius Berndal
  • Johan Erik Viktor Sannemo
  • Kamila Katarzyna Ziemecka

Taiwan

Team Taiwan

  • Isabelle Yen

UK

Team UK

  • Elysia Jane Warner
  • Alastair James Carr
  • Jack Hodkinson
  • Oliver Henry Booker Sayeed

USA

Team USA Red

  • Darryl Wu
  • Alexander Babiak
  • Deven Lahoti
  • Jacqueline Bredenberg

Team USA Blue

  • Catherine Wu
  • Kevin Li
  • James Bloxham
  • Brandon Epstein

Ukraine

Team Ukraine

  • Ada Melentyeva
  • Anton Piankov
  • Anastasiia Alokhina
  • Borys Nazarenko