Previous YearBlagoevgrad 2015Previous Year
The 13th International Linguistics Olympiad

166 contestants in 43 teams, representing 29 countries, participated in the 13th International Linguistics Olympiad.

Australia

Team Australia 2

  • James Matthew Abel
  • Benjamin Hambly Jefferson
  • Anthony Bruce Ma
  • Chuyi Wang

Team Australia 1

  • Nitin Niranjan
  • Matthew Jones
  • Alastair Butcher
  • Amareesh Ravirajah

Bangladesh

Team Bangladesh

  • Md Anisur Rahman
  • Nafiz Salehin Mahin
  • Mahadi Hasan Shuvo
  • Md Ibrahim Bepari

Bulgaria

Team Bulgaria 2

  • Ralitsa Stefanova Dardjonova
  • Radina Dobromirova Dobreva
  • Danail Nikolaev Penev
  • Zdravko Plamenov Ivanov

Team Bulgaria 1

  • Tina Vladimirova
  • Borislav Ivanov Georgiev
  • Nadezhda Dimitrova
  • Valentin Rumenov Dimov

Canada

Team Canada

  • Ben Zhang
  • Ella Bei
  • Emma McLean
  • James Hyett

China

Team China 1

  • Huihan Li
  • Tianming Lu
  • Huanzhang Zhu
  • Jin Xu

Team China 2

  • Zhelun Zhang
  • Wen Wen
  • Fangren Yu
  • Ruowang Zhang

Czech Republic

Team Czech Republic

  • Tomáš Cieslar
  • Radovan Švarc
  • Jan Petr
  • Karolína Kuchynová

Estonia

Team Estonia

  • Joonas Jürgen Kisel
  • Britta Pung
  • Linda Freienthal
  • Robert Nõmman

France

Team France

  • Antonin Jacquet

Hungary

Team Hungary 2

  • Botond Diviki-Nagy
  • Lili Fehértói-Nagy
  • Bálint Ugrin
  • Viola Für

Team Hungary 1

  • Balázs Ákos
  • Dániel Duli
  • Barna Soma Bíró
  • Veronika Tímár

India

Team India Green

  • Abhishek Mohan Dedhe
  • Tanay Kothari
  • Aalok Sathe
  • Vasundhara Rakesh

Team India Saffron

  • Saujas Srinivasa Vaduguru
  • Arun Harivignesh Garimella
  • Samvida Sudheesh Venkatesh
  • Sesh Raghav Sadasivam

Ireland

Team Ireland

  • Ethan Hamman
  • Niamh Lynch
  • Luke Gardiner
  • Shmuel Barron

Isle of Man

Team Isle of Man

  • Annie Louise Lujie Lennon
  • Max Elliott Quayle
  • Daniel Quayle
  • Dylan Aaron Kirby Furia Leonine

Japan

Team Japan Ninja

  • Yuto Yagi
  • Utena Mori
  • Naoki Nishiyama
  • Sato Hirotaka

Team Japan Samurai

  • Shun Ishikawa
  • Miyako Sasagawa
  • Ryo Seki
  • Yuki Hayasaka

Kazakhstan

Team Kazakhstan 2

  • Lyudmila Rvanova
  • Aidyn Ubingazhibov
  • Alexandra Pogrebnaya
  • Darya Kisseleva

Team Kazakhstan 1

  • Alyona Kim
  • Zhadyra Doskaliyeva
  • Azamat Abdygaliyev
  • Diana Murzagaliyeva

Latvia

Team Latvia

  • Timurs Davilovs
  • Šonita Korolova
  • Andris Karlis Straupenieks-Brancis
  • Irina Česnokova

Netherlands

Team Netherlands

  • Abe ten Voorde
  • Lorenzo Oechies
  • Cid Swanenvleugel
  • Pim Spelier

Poland

Team Poland Red

  • Eliza Siemaszko
  • Barbara Zieba
  • Piotr Gajdzica
  • Radoslaw Wójcik

Team Poland White

  • Katarzyna Kowalska
  • Anna Zareba
  • Mateusz Wlodarczyk
  • Stanislaw Frejlak

Republic of Korea

Team Korea 1

  • Lee Joonhak
  • Kim Nayeong
  • Cho Ahram
  • Jun Hyosung

Team Korea 2

  • Jeong Moonhwan
  • Lee Sunha
  • Lee Suyeon
  • Jaeyeong Yang

Romania

Team Romania

  • Teodora-Elena Solovan
  • Vlad Neacșu
  • Dan Mircea Mirea
  • Denisa Apetroaiei

Russia

Team Russia 1

  • Anastasia Golubeva
  • Anastasia Dmitrieva
  • Elena Savinova
  • Maria Aristova

Team Russia 2

  • Anna Tatarenko
  • Anna Pershina
  • Anastasia Gerasimova
  • Daniel Vedeneev

Singapore

Team Singapore

  • Lew Jing Shan
  • Chong Han
  • Lim Kar Shyard Joshua
  • Poh Ying Ming

Slovenia

Team Slovenia

  • Tjaša Valic
  • Vivian Mohr
  • Boštjan Melinc
  • Matija Lovšin

Spain

Team Spain

  • Rafah Hajjar Muñoz
  • Yézer Mellado Ruiz
  • Eduardo García Padilla
  • Víctor Martínez Jaén

Sweden

Team Sweden Blue

  • Sarah Tovatt
  • Walter Berggren
  • Lisa Lokteva
  • Sanna Eklund

Team Sweden Yellow

  • Daniel Wright
  • Åke Andersson
  • Elin Hjertberg
  • Åke Wettergren

Taiwan

Team Taiwan

  • Isabelle Lee Yen

Turkey

Team Turkey

  • Öykü Su Ökkan
  • Nilüfer Özhan
  • Ataberk Uncuer
  • Melisa Yeniocak

UK

Team UK East

  • Naomi Solomons
  • Samuel Hosegood
  • Isobel Voysey
  • Samuel Ahmed

Team UK West

  • Anthony Bracey
  • Stephanie Wong
  • Harry Taylor
  • Liam McKnight

USA

Team USA Blue

  • Julian Gau
  • Kevin Q Li
  • Kevin M Li
  • Nilai Sarda

Team USA Red

  • James Bloxham
  • Conor Stuart-Roe
  • James Wedgwood
  • Kevin Yang

Ukraine

Team Ukraine 1

  • Ivan Oleksiyuk
  • Anton Piankov
  • Ada Melentyeva
  • Anastasiia Alokhina

Team Ukraine 2

  • Mariia Stepaniuk
  • Volodymyr Yelagin
  • Glib Shakhov
  • Illya Koval