Poland

Over 14 olympiads, Poland has sent 105 participants in 27 teams.

Moscow 2004

Team Poland

  • Tymon Słoczyński
  • Aleksandra Kremer
  • Daniel Działa

Leiden 2005

Team Poland 1

  • Natalia Matuszak
  • Piotr Węgorowski

Team Poland 2

  • Kamil Korzekwa
  • Łukasz Jarząbek
  • Maciej Kanafa
  • Witold Świątkowski

Tartu 2006

Team Poland 1

  • Marcin Menżyk
  • Piotr Sterczewski
  • Michał Podstawski
  • Marta Olejniczak

Team Poland 2

  • Paweł Świątkowski
  • Dorota Budacz
  • Witold Świątkowski
  • Łukasz Cegieła

St. Petersburg 2007

Team Poland 1

  • Łukasz Cegieła
  • Mateusz Dolata
  • Miłosz Krupski
  • Witold Świątkowski

Team Poland 2

  • Sabina Banasiak
  • Szymon Depta
  • Mikołaj Hojko
  • Aleksandra Kozera

Slanchev Bryag 2008

Team Poland 1

  • Łukasz Cegieła
  • Maciej Janicki
  • Marcin Filar
  • Miłosz Krupski

Team Poland 2

  • Anna Maria Zielonka
  • Karol Konaszyński
  • Krzysztof Polański
  • Radosław Burny

Wrocław 2009

Team Poland 1

  • Łukasz Cegieła
  • Adam Polak
  • Maciej Jaromin
  • Anna Maria Zielonka

Team Poland 2

  • Witold Małecki
  • Szymon Musioł
  • Tomasz Dobrzycki
  • Łukasz Kalinowski

Stockholm 2010

Team Poland 1

  • Daniel Rucki
  • Maciej Dulęba
  • Szymon Kanonowicz
  • Roman Stasiński

Team Poland 2

  • Łukasz Kalinowski
  • Krzysztof Pawlak
  • Artur Zygadło
  • Anna Dymek

Pittsburgh 2011

Team Poland 1

  • Daria Borodziuk
  • Tomasz Limisiewicz
  • Bartłomiej Surma
  • Kacper Świerzowicz

Team Poland 2

  • Maciej Dulęba
  • Daniel Rucki
  • Mateusz Skórski
  • Maciej Tyszko

Ljubljana 2012

Team Poland 1

  • Piotr Bobołowicz
  • Edyta Gajdzik
  • Daniel Rucki
  • Mateusz Kopeć

Team Poland 2

  • Joanna Cichowska
  • Konrad Myszkowski
  • Dariusz Matlak
  • Kamil Rychlewicz

Manchester 2013

Team Poland 1

  • Michał Hadryś
  • Maciej Kucharski
  • Martyna Siejba
  • Tomasz Skalski

Team Poland 2

  • Jan Bajer
  • Michał Mazur
  • Bartosz Wojtalewicz
  • Jakub Woliński

Beijing 2014

Team Poland 1

  • Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński
  • Maciej Kocot
  • Katarzyna Kowalska
  • Grzegorz Ciszewski

Team Poland 2

  • Stanisław Wilczyński
  • Adam Dobrakowski
  • Jakub Tasiemski
  • Przemysław Czechowski

Blagoevgrad 2015

Team Poland Red

  • Eliza Siemaszko
  • Barbara Zieba
  • Piotr Gajdzica
  • Radoslaw Wójcik

Team Poland White

  • Katarzyna Kowalska
  • Anna Zareba
  • Mateusz Wlodarczyk
  • Stanislaw Frejlak

Mysore 2016

Team Poland Ą

  • Agnieszka Dudek
  • Dawid Rafał Bucki
  • Rafał Krzysztof Pragacz
  • Zofia Bronisława Kaczmarek

Team Poland Ę

  • Kamila Aleksandra Śledź
  • Krzysztof Choszczyk
  • Maciej Antoni Paliga
  • Wojciech Andrzej Piątek

Dublin 2017

Team Poland Ą

  • Iga Jaworska
  • Jakub Famulski
  • Paweł Piekarz
  • Przemysław Podleśny

Team Poland Ę

  • Alicja Maksymiuk
  • Filip Karcz
  • Szymon Stolarczyk
  • Weronika Motkowska