Russia

Over 15 olympiads, Russia has sent 132 participants in 33 teams.

Borovets 2003

Team Moscow

  • Boris Gelfer
  • Elena Maslova
  • Boris Turovsky
  • Maria Shkapa

Team St. Petersburg

  • Yulia Glazova
  • Polina Oskolskaya
  • Sofia Oskolskaya
  • Alexandra Petrova

Moscow 2004

Team Moscow 1

  • Alexander Piperski
  • Alexandra Zabelina
  • Nikita Medyankin
  • Irina Moskaleva

Team Moscow 2

  • Maria Mamykina
  • Xenia Kuzmina
  • Olga Olokhtonova
  • Vera Akulova

Team St. Petersburg

  • Sophia Oskolskaya
  • Kirill Grigoryev
  • Ksenia Krapivina
  • Polina Kunitsyna

Team Tula

  • Kirill Korolyov
  • Tatyana Poluektova
  • Ekaterina Shchebetun
  • Irina Bugay

Leiden 2005

Team Moscow

  • Nikita Medyankin
  • Igor Vinogradov
  • Alexander Piperski
  • Elena Khanina

Team St. Petersburg

  • Maria Vasilyeva
  • Ksenia Krapivina
  • Sofia Krasnoshchekova
  • Eleonora Glazova

Tartu 2006

Team Moscow

  • Daniil Zorin
  • Sergey Malyshev
  • Nikita Medyankin
  • Svetozar Lashin

Team St. Petersburg

  • Maria Kholodilova
  • Eleonora Glazova
  • Yulia Taran
  • Natalia Ostapuk

St. Petersburg 2007

Team Moscow

  • Kira Kiranova
  • Sergey Malyshev
  • Elizaveta Rebrova
  • Ivan Smurov

Team St. Petersburg 1

  • Margarita Golubeva
  • Maria Kholodilova
  • Yulia Taran
  • Arseniy Vetushko-Kalevich

Team St. Petersburg 2

  • Maxim Fedotov
  • Anna Milyuhina
  • Natalia Ostapuk
  • Anna Shlomina

Slanchev Bryag 2008

Team Moscow

  • Andrey Nikulin
  • Daria Andreeva
  • Dmitry Perevozchikov
  • Elena Luchina

Team St. Petersburg

  • Alexandra Grigoryeva
  • Anastasia Shlyakhovaya
  • Anna Shlomina
  • Tatyana Polevaya

Wrocław 2009

Team Moscow

  • Vitaly Pavlenko
  • Andrey Nikulin
  • Elena Volkova
  • Polina Loseva

Team St. Petersburg

  • Diana Glazova
  • Daria Vasilyeva
  • Svetlana Lavriv
  • Elizaveta Privalikhina

Stockholm 2010

Team Moscow

  • Andrey Nikulin
  • Vitaly Pavlenko
  • Marina Ermolaeva
  • Filipp Shushurin

Team St. Petersburg

  • Vadim Tukh
  • Daria Vasilyeva
  • Diana Glazova
  • Alexey Doilnitsyn

Pittsburgh 2011

Team Moscow

  • Aleksey Kozlov
  • Anton Kukhto
  • Elena Rykunova
  • Anna Sarukhanova

Team St. Petersburg

  • Kuzma Smirnov
  • Anton Sokolov
  • Vadim Tukh
  • Daria Vasilyeva

Ljubljana 2012

Team Moscow

  • Anna Sarukhanova
  • Anita Mudzhumdar
  • Zinaida Romashkina
  • Elena Rykunova

Team St. Petersburg

  • Anton Sokolov
  • Vadim Tukh
  • Ilya Pogodaev
  • Maria Saburbaeva

Manchester 2013

Team Russia 2

  • Ekaterina Kolos
  • Lev Kozlov
  • Ekaterina Novikova
  • Ivan Zverev

Team St. Petersburg

  • Polina Pleshak
  • Ilya Pogodaev
  • Kuzma Smirnov
  • Anton Sokolov

Beijing 2014

Team Russia 1

  • Anastasiia Dmitrieva
  • Dmitrii Zelenskii
  • Vlada Chernysheva
  • Ivan Enshin

Team Russia 2

  • Danila Shumskiy
  • Gleb Nikolaev
  • Maria Aristova
  • Ilia Makarchuk

Blagoevgrad 2015

Team Russia 1

  • Anastasia Golubeva
  • Anastasia Dmitrieva
  • Elena Savinova
  • Maria Aristova

Team Russia 2

  • Anna Tatarenko
  • Anna Pershina
  • Anastasia Gerasimova
  • Daniel Vedeneev

Mysore 2016

Team Russia Strelka

  • Anna Tatarenko
  • Daniel Vedeneev
  • Maria Aristova
  • Polina Nasledskova

Team Russia Belka

  • Elena Shukshina
  • Ivan Samodelkin
  • Julia Panchenko
  • Ekaterina Voloshinova

Dublin 2017

Team Russia Strelka

  • Aleksei Starchenko
  • Daniel Vedeneev
  • Ekaterina Voloshinova
  • Tanya Romanova

Team Russia Belka

  • Arsenii Oleinik
  • Svetlana Baranova
  • Irina Nitsevich
  • Maria Ershova