Previous YearPittsburgh 2011Previous Year
The 9th International Linguistics Olympiad

The jury awarded 25 medals (4 gold, 8 silver, and 13 bronze), as well as 25 honorable mentions, 3 team contest trophies, a team cup for highest average score, and 5 best solution prizes.

Individual Contest Medalists

Medal Score Name Team
Gold 80 Morris Alper USA Red
Gold 70 Eva-Lotta Käsper Estonia
Gold 67 Daria Vasilyeva St. Petersburg
Gold 66 Aleksey Kozlov Moscow
Silver 64 Jekaterina Malina Latvia
Silver 64 Wesley Jones USA Red
Silver 64 Anton Sokolov St. Petersburg
Silver 64 Allen Yuan USA White
Silver 62 Victor Valov Bulgaria 2
Silver 62 Alexander Wade USA Blue
Silver 61 Paul Lau Australia
Silver 61 Duligur Ibeling USA Red
Bronze 60 Min Kyu Kim Korea Hangul
Bronze 60 Elena Rykunova Moscow
Bronze 59 Rok Kaufman Slovenia
Bronze 59 Hyun Park Korea Sejong
Bronze 59 Artūrs Semeņuks Latvia
Bronze 58 Vadim Tukh St. Petersburg
Bronze 57 Nik Moore UK
Bronze 57 Daniel Mitropolsky Canada
Bronze 57 Daniel Rucki Poland 2
Bronze 56 Aaron Klein USA Red
Bronze 54 Dimitar Hristov Bulgaria 1
Bronze 54 Mihhail Afanasjev Estonia
Bronze 53 Ralf Ahi Estonia

Honorable Mentions

Score Name Team
50 Piotr Gałuszka UK
49 Sagar Sarda India
48 Ivaylo Youmerski Bulgaria 1
48 Ophir Lifshitz USA Blue
48 Anna Sarukhanova Moscow
47 Caroline Ellison USA Blue
47 Maciej Dulęba Poland 2
47 Mateusz Skórski Poland 2
46 Arjun Srinivasan USA White
46 Sandra Schumann Estonia
45 Maciej Tyszko Poland 2
45 Shaun Tan Yi Jie Singapore
44 Yulia Markova Bulgaria 1
44 Anton Kukhto Moscow
44 Koen van Asseldonk Netherlands
43 Erik Andersen USA White
42 Kuzma Smirnov St. Petersburg
42 Jonathan Hongsoon Kim Korea Sejong
42 Medbh Campbell Ireland
41 Joelle Tan Singapore
41 Petar Genov Bulgaria 2
41 Chelsea Voss USA White
40 Mateja Hrast Slovenia
40 William Zhang Canada
40 Magdalena Dakeva Bulgaria 2

Individual Contest Team Rankings

Place Average Score Team
1st 65.25 USA Red
2nd 57.75 St. Petersburg
3rd 55.75 Estonia

Team Contest Trophies

Trophy Score Team
Gold 85 USA Red
Silver 69 St. Petersburg
Bronze 64 Moscow

Best Solutions

Problem Name Team
2 Rok Kaufman Slovenia
2 Morris Alper USA Red
3 Caroline Ellison USA Blue
4 Vadim Tukh St. Petersburg
4 Alexander Wade USA Blue

Download detailed results