Previous YearBeijing 2014Previous Year
The 12th International Linguistics Olympiad

The jury awarded 41 medals (7 gold, 13 silver, and 21 bronze), as well as 28 honorable mentions, 3 team contest trophies, a team cup for highest average score, and 9 best solution prizes

Individual Contest Medalists

Medal Score Name Team
Gold 84 Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński Poland 1
Gold 81 Darryl Wu USA Red
Gold 73 Daniel Lovsted Canada
Gold 65 Elysia Jane Warner UK
Gold 64 Anastasiia Dmitrieva Russia 1
Gold 64 Danila Shumskiy Russia 2
Gold 63 Dan Mircea Mirea Romania
Silver 62 Ada Melentyeva Ukraine
Silver 62 Catherine Wu USA Blue
Silver 61 Tianlu Chen China 1
Silver 59 Yan Huang Canada
Silver 59 Alexander Babiak USA Red
Silver 58 Ming Zhang China 2
Silver 58 Lara Jerman Slovenia
Silver 57 Run Chen China 1
Silver 57 Keisuke Yamada Japan 2
Silver 55 Stanisław Wilczyński Poland 2
Silver 55 Hampus Erik David Lane Sweden 2
Silver 54 Deven Lahoti USA Red
Silver 54 Dailin Xue China 2
Bronze 52 Anindya Sharma India
Bronze 51 Elena Chaparova Bulgaria 1
Bronze 51 Maciej Kocot Poland 1
Bronze 50 Matyáš Medek Czech Republic
Bronze 49 Rajan Dalal India
Bronze 49 Yoojin Jang Korea 1
Bronze 49 Dmitrii Zelenskii Russia 1
Bronze 48 Annika Kluge Estonia
Bronze 48 Emma Kristina Johansen Sweden 1
Bronze 47 Kevin Li USA Blue
Bronze 46 Gleb Nikolaev Russia 2
Bronze 46 James Bloxham USA Blue
Bronze 44 James Matthew Abel Australia 1
Bronze 44 Yulia Markova Bulgaria 1
Bronze 43 Šonita Koroļova Latvia
Bronze 43 Eliška Freibergerová Czech Republic
Bronze 42 Heran Yang China 1
Bronze 42 Vitālijs Gusevs Latvia
Bronze 41 Glenn Ee Je Hong Singapore
Bronze 40 Simon Huang Canada
Bronze 39 Maria Aristova Russia 2

Honorable Mentions

Score Name Team
38 Delin Liu China 2
38 Vlada Chernysheva Russia 1
38 Adam Dobrakowski Poland 2
38 Minh-Tam Nguyen Canada
37 Brandon Epstein USA Blue
37 Ilia Makarchuk Russia 2
37 Vlad-Andrei Neacşu Romania
37 Margarita Tsvetkova Bulgaria 2
36 Jacqueline Bredenberg USA Red
36 Vikram Sondergaard Australia 2
36 Nishiyama Naoki Japan 1
36 Gabriel Alves da Silva Diniz Brazil
36 Alastair James Carr UK
35 Poh Ying Ming Singapore
35 Richard Akira Heru Singapore
35 Kristian Georgiev Bulgaria 2
35 Veronika Timar Hungary 1
35 Uroš Prešern Slovenia
35 Bart Lievaart Netherlands
35 Tomáš Cieslar Czech Republic
34 Iulia Marinescu Romania
33 Oskar Julius Berndal Sweden 2
33 Ivan Enshin Russia 1
33 Anthony Bruce Ma Australia 1
32 Qitong Cao China 1
32 Katarzyna Kowalska Poland 1
32 Inhye Jeong Korea 2
32 Matthew Conor Nixon Ireland

Individual Contest Team Rankings

Place Average Score Team
1st 57.5 USA Red
2nd 52.5 Canada
3rd 48 Poland 1
3rd 48 USA Blue
3rd 48 China 1

Team Contest Trophies

Trophy Score Team
1st 29 USA Red
2nd 24 Russia 1
3rd 23.5 Russia 2

Best Solutions

Problem Name Team
1 Elena Chaparova Bulgaria 1
1 Gleb Nikolaev Russia 2
2 Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński Poland 1
2 Dan Mircea Mirea Romania
2 Darryl Wu USA Red
3 Simon Huang Canada
3 Anindya Sharma India
4 Catherine Wu USA Blue
5 Tianlu Chen China 1