Russia

Flag of Russia

Russia was one of the original six countries to participate in the IOL, and has competed in 14 olympiads. They most recently competed in 2016. They have sent 124 participants in 31 teams.

In competition, teams from Russia have brought home 65 medals (16 gold, 22 silver, and 27 bronze), 13 trophies (2 gold, 6 silver, and 5 bronze), 2 first-place team cups, 22 best-solution prizes, 16 honorable mentions, and 1 team contest honorable mention.

In addition, Russia has sent 12 Repeat Medalists and 2 Dream Teams to the Hall of Fame.

Team Russia is chosen through Московская традиционная олимпиада по лингвистике.

Individual Contest Medalists

Year Medal Name Team
2016 Gold Polina Nasledskova Russia Strelka
2016 Gold Ivan Samodelkin Russia Belka
2016 Gold Katya Voloshinova Russia Belka
2014 Gold Anastasiia Dmitrieva Russia 1
2014 Gold Danila Shumskiy Russia 2
2013 Gold Anton Sokolov St. Petersburg
2012 Gold Anton Sokolov St. Petersburg
2012 Gold Vadim Tukh St. Petersburg
2011 Gold Aleksey Kozlov Moscow
2011 Gold Daria Vasilyeva St. Petersburg
2010 Gold Andrey Nikulin Moscow
2010 Gold Vadim Tukh St. Petersburg
2006 Gold Maria Kholodilova St. Petersburg
2004 Gold Alexander Piperski Moscow 1
2003 Gold Boris Turovsky Moscow
2003 Gold Alexandra Petrova St. Petersburg
2016 Silver Anna Tatarenko Russia Strelka
2016 Silver Maria Aristova Russia Strelka
2016 Silver Julia Panchenko Russia Belka
2015 Silver Daniel Vedeneev Russia 2
2013 Silver Ivan Zverev Russia 2
2013 Silver Polina Pleshak St. Petersburg
2013 Silver Kuzma Smirnov St. Petersburg
2012 Silver Ilya Pogodaev St. Petersburg
2011 Silver Anton Sokolov St. Petersburg
2010 Silver Daria Vasilyeva St. Petersburg
2009 Silver Vitaly Pavlenko Moscow
2009 Silver Andrey Nikulin Moscow
2008 Silver Andrey Nikulin Moscow
2008 Silver Dmitry Perevozchikov Moscow
2007 Silver Kira Kiranova Moscow
2007 Silver Arseniy Vetushko-Kalevich St. Petersburg 1
2006 Silver Daniil Zorin Moscow
2006 Silver Sergey Malyshev Moscow
2006 Silver Eleonora Glazova St. Petersburg
2005 Silver Eleonora Glazova St. Petersburg
2004 Silver Maria Mamykina Moscow 2
2003 Silver Maria Shkapa Moscow
2016 Bronze Daniel Vedeneev Russia Strelka
2016 Bronze Elena Shukshina Russia Belka
2015 Bronze Anna Tatarenko Russia 2
2014 Bronze Dmitrii Zelenskii Russia 1
2014 Bronze Gleb Nikolaev Russia 2
2014 Bronze Maria Aristova Russia 2
2013 Bronze Ekaterina Novikova Russia 2
2012 Bronze Anna Sarukhanova Moscow
2012 Bronze Anita Mudzhumdar Moscow
2011 Bronze Elena Rykunova Moscow
2011 Bronze Vadim Tukh St. Petersburg
2010 Bronze Vitaly Pavlenko Moscow
2010 Bronze Diana Glazova St. Petersburg
2009 Bronze Elena Volkova Moscow
2008 Bronze Tatyana Polevaya St. Petersburg
2007 Bronze Elizaveta Rebrova Moscow
2007 Bronze Maria Kholodilova St. Petersburg 1
2007 Bronze Anna Shlomina St. Petersburg 2
2006 Bronze Nikita Medyankin Moscow
2006 Bronze Yulia Taran St. Petersburg
2005 Bronze Nikita Medyankin Moscow
2005 Bronze Alexander Piperski Moscow
2004 Bronze Alexandra Zabelina Moscow 1
2004 Bronze Nikita Medyankin Moscow 1
2004 Bronze Xenia Kuzmina Moscow 2
2004 Bronze Sophia Oskolskaya St. Petersburg
2003 Bronze Polina Oskolskaya St. Petersburg

Honorable Mentions

Year Name Team
2015 Anastasia Golubeva Russia 1
2015 Anastasia Dmitrieva Russia 1
2015 Elena Savinova Russia 1
2015 Maria Aristova Russia 1
2014 Vlada Chernysheva Russia 1
2014 Ivan Enshin Russia 1
2014 Ilia Makarchuk Russia 2
2012 Zinaida Romashkina Moscow
2012 Elena Rykunova Moscow
2011 Anton Kukhto Moscow
2011 Anna Sarukhanova Moscow
2011 Kuzma Smirnov St. Petersburg
2009 Polina Loseva Moscow
2009 Diana Glazova St. Petersburg
2005 Igor Vinogradov Moscow
2005 Sofia Krasnoshchekova St. Petersburg

Individual Contest Team Scores

Year Place Team
2012 1st St. Petersburg
2009 1st Moscow
2016 2nd Russia Belka
2013 2nd St. Petersburg
2011 2nd St. Petersburg
2010 2nd St. Petersburg
2005 2nd Moscow
2004 2nd Moscow 1
2003 2nd St. Petersburg
2016 3rd Russia Strelka
2007 3rd Moscow
2006 3rd St. Petersburg
2005 3rd St. Petersburg
2004 3rd Moscow 2
2003 3rd Moscow

Team Contest Winners

Year Trophy Team
2007 1st Moscow
2004 1st St. Petersburg
2014 2nd Russia 1
2013 2nd St. Petersburg
2011 2nd St. Petersburg
2010 2nd Moscow
2005 2nd Moscow
2003 2nd St. Petersburg
2014 3rd Russia 2
2011 3rd Moscow
2009 3rd Moscow
2005 3rd St. Petersburg
2003 3rd Moscow

Team Contest Honorable Mentions

Year Team
2016 Russia Belka

Best Solutions

Year Number Name Team
2016 4 Ivan Samodelkin Russia Belka
2014 1 Gleb Nikolaev Russia 2
2013 4 Kuzma Smirnov St. Petersburg
2012 4 Anita Mudzhumdar Moscow
2012 5 Anton Sokolov St. Petersburg
2011 4 Vadim Tukh St. Petersburg
2010 5 Andrey Nikulin Moscow
2010 3 Vitaly Pavlenko Moscow
2010 5 Alexey Doilnitsyn St. Petersburg
2009 1 Andrey Nikulin Moscow
2009 4 Andrey Nikulin Moscow
2009 2 Elena Volkova Moscow
2006 3 Maria Kholodilova St. Petersburg
2006 4 Natalia Ostapuk St. Petersburg
2005 2 Alexander Piperski Moscow
2005 4 Elena Khanina Moscow
2004 1 Sophia Oskolskaya St. Petersburg
2004 1 Kirill Grigoryev St. Petersburg
2003 5 Maria Shkapa Moscow
2003 2 Yulia Glazova St. Petersburg
2003 4 Alexandra Petrova St. Petersburg
2003 5 Alexandra Petrova St. Petersburg