USA

Flag of USA

USA first competed in the IOL in 2007, and has competed in 10 olympiads. They most recently competed in 2016. They have sent 84 participants in 21 teams.

In competition, teams from USA have brought home 53 medals (12 gold, 24 silver, and 17 bronze), 9 trophies (7 gold and 2 silver), 7 first-place team cups, 18 best-solution prizes, 19 honorable mentions, and 2 team contest honorable mentions.

In addition, USA has sent 9 Repeat Medalists and 4 Dream Teams to the Hall of Fame.

Team USA is chosen through NACLO, the North American Computational Linguistics Olympiad.

Individual Contest Medalists

Year Medal Name Team
2016 Gold James Wedgwood USA Red
2015 Gold James Bloxham USA Red
2015 Gold James Wedgwood USA Red
2015 Gold Kevin Yang USA Red
2014 Gold Darryl Wu USA Red
2013 Gold Alexander Wade USA Red
2012 Gold Anderson Wang USA 1
2012 Gold Alexander Wade USA 2
2011 Gold Morris Alper USA Red
2010 Gold Ben Sklaroff USA Red
2008 Gold Hanzhi Zhu USA 2
2007 Gold Adam Hesterberg USA 1
2016 Silver Margarita Misirpashayeva USA Blue
2016 Silver Erik Metz USA Red
2016 Silver Shuheng Niu USA Red
2015 Silver Julian Gau USA Blue
2015 Silver Kevin M Li USA Blue
2015 Silver Conor Stuart-Roe USA Red
2014 Silver Alexander Babiak USA Red
2014 Silver Deven Lahoti USA Red
2014 Silver Catherine Wu USA Blue
2013 Silver Jeffrey Ling USA Blue
2013 Silver Aaron Klein USA Red
2012 Silver Darryl Wu USA 1
2012 Silver Allan Sadun USA 1
2012 Silver Aaron Klein USA 2
2011 Silver Alexander Wade USA Blue
2011 Silver Duligur Ibeling USA Red
2011 Silver Wesley Jones USA Red
2011 Silver Allen Yuan USA White
2010 Silver Martin Camacho USA Blue
2010 Silver Tian-Yi Damien Jiang USA Blue
2010 Silver Allen Yuan USA Red
2009 Silver Rebecca Jacobs USA Red
2008 Silver Anand Natarajan USA 1
2008 Silver Morris Alper USA 1
2016 Bronze Siye Zhu USA Blue
2016 Bronze Wyatt R. Reeves USA Blue
2015 Bronze Nilai Sarda USA Blue
2014 Bronze Kevin Li USA Blue
2014 Bronze James Bloxham USA Blue
2013 Bronze Tom McCoy USA Red
2013 Bronze Maximilian Schindler USA Red
2012 Bronze Erik Andersen USA 2
2011 Bronze Aaron Klein USA Red
2010 Bronze Alexander Iriza USA Blue
2010 Bronze Alan Chang USA Blue
2009 Bronze John Berman USA Blue
2009 Bronze Sergei Bernstein USA Blue
2009 Bronze Alan Huang USA Red
2008 Bronze Guy Tabachnick USA 1
2008 Bronze Jeffrey Lim USA 2
2008 Bronze Rebecca Jacobs USA 2

Honorable Mentions

Year Name Team
2016 Jack LaFleur USA Blue
2016 Laurestine Irene Bradford USA Red
2015 Kevin Q Li USA Blue
2014 Jacqueline Bredenberg USA Red
2014 Brandon Epstein USA Blue
2013 Erik Andersen USA Blue
2013 Rebecca Burks USA Blue
2012 Samuel Zbarsky USA 1
2011 Caroline Ellison USA Blue
2011 Ophir Lifshitz USA Blue
2011 Erik Andersen USA White
2011 Arjun Srinivasan USA White
2011 Chelsea Voss USA White
2010 In-Sung Na USA Red
2010 Brian Kong USA Red
2009 Vivaek Shivakumar USA Blue
2009 Daryl Hansen USA Blue
2009 Anand Natarajan USA Red
2009 Morris Alper USA Red

Individual Contest Team Scores

Year Place Team
2016 1st USA Red
2015 1st USA Red
2014 1st USA Red
2013 1st USA Red
2011 1st USA Red
2010 1st USA Blue
2008 1st USA
2012 2nd USA 1
2015 3rd USA Blue
2014 3rd USA Blue
2012 3rd USA 2
2010 3rd USA Red

Team Contest Winners

Year Trophy Team
2014 1st USA Red
2013 1st USA Red
2012 1st USA 2
2011 1st USA Red
2009 1st USA Red
2008 1st USA 2
2007 1st USA 2
2015 2nd USA Red
2008 2nd USA 1

Team Contest Honorable Mentions

Year Team
2016 USA Blue
2016 USA Red

Best Solutions

Year Number Name Team
2015 3 James Bloxham USA Red
2015 5 James Wedgwood USA Red
2014 2 Darryl Wu USA Red
2014 4 Catherine Wu USA Blue
2012 4 Anderson Wang USA 1
2012 1 Darryl Wu USA 1
2012 3 Alexander Wade USA 2
2012 5 Alexander Wade USA 2
2011 3 Caroline Ellison USA Blue
2011 4 Alexander Wade USA Blue
2011 2 Morris Alper USA Red
2010 2 Martin Camacho USA Blue
2010 1 Tian-Yi Damien Jiang USA Blue
2010 4 Ben Sklaroff USA Red
2009 5 John Berman USA Blue
2009 1 Alan Huang USA Red
2008 1 Hanzhi Zhu USA 2
2008 4 Jae-Kyu Lee USA 2